Od pedagoga
Porozmawiaj z nastolatkiem
Drogi Rodzicu, aby zwiększyć szansę w nawiązaniu kontaktu ze swoim nastoletnim dzieckiem zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:
- Ważna jest atmosfera rozmowy.
Rozmowa nie może przebiegać w reklamie między Twoim ulubionym serialem. Nigdy nie wolno mówić dziecku, które chce pogadać: "Daj mi spokój, nie widzisz, że czytam gazetę". Rodzice powinni być zawsze gotowi wysłuchać dzieci i nie powinni decydować czy rzecz, którą chce podzielić się dziecko jest błacha czy nie. Jeśli dziecko chce o tym mówić niech mówi. Nastolatek musi mieć poczucie, że to co mówi jest uważnie słuchane.
- W rozmowie unikaj frazesów i prawienia kazań.
Rodzicu zadbaj o to, żeby rozmowa z Twoim dzieckiem nie przypominała wykładu, gdzie Ty jesteś wykładowcą i prowadzisz swoisty monolog, a dziecko ma ograniczyć się do roli słuchacza. Pamiętaj o dialogu.
- Wspieraj nastolatka i podtrzymuj jego silne strony.
Unikaj podkreślania słabych stron, wypominania niedociągnięć, osadzania. Postępuj w myśl zasady ?najlepsza najgorsza prawda od kłamstwa?, wtedy dziecko nie będzie bało się mówić, a ty zawsze będziesz mógł pomóc i niczego nie przegapisz.
- Dbaj o wspólny rodzicielski front.
Nie dopuszczaj do sytuacji, w której możesz usłyszeć "Ale tata/mama powiedział, że mogę iść!, a ty mi bronisz!"
- Respektuj potrzebę odosobnienia i prywatności.
Nastolatkom potrzebne jest poczucie, że ich rodzice nie mają pełnej władzy nad ich życiem. Specjalne znaczenie ma własny pokój, lub choćby wydzielony tylko do ich dyspozycji kącik, do którego starsi zaglądają tylko na specjalne zaproszenie.
- Pomóż nastolatkowi samodzielnie myśleć.
Unikaj podawania ?dobrych rad?, tak kieruj rozmową aby to dziecko mogło samo wyciągać wnioski, jeśli potrzeba daj mu trochę czasu na refleksję nad konkretną sytuacją.
- Bądź konkretny.
Wyraźnie precyzuj zakazy, pozwolenia. Stwarzaj sytuację, w których to dziecku pozostawiasz otwarty wybór, ale pamiętaj o jasnym zapowiedzeniu konsekwencji danych wyborów.
Nie oceniaj dziecka, tylko konkretną sytuację, która Ci się nie podoba.
- Rozmawiaj z dzieckiem, gdy panujesz nad emocjami.
Unikaj sytuacji, gdy rozmowa z dzieckiem zamienia się w konkurs kto powie głośniej i wyleje z siebie więcej jadu. Jeśli ani Ty ani dziecko nie kontrolujecie swoich emocji przerwijcie i wróćcie do rozmowy za np. 20min, gdy emocje opadną, umożliwi to dalszą konstruktywną rozmowę.
- Unikaj sformułowań:
- ?Jak byłem w twoim wieku to??
- ?Nie przejmuj się, Twoje problemy to nie problemy jak dorośniesz to wtedy będziesz mógł mówić o problemach?
- ?Ty nigdy , ty zawsze??
- ?inne dzieci to?"
- Zachowaj poczucie humoru.