Międzynarodowy Tydzień Świadomości Mózgu ZSEiU w Łodzi

Dbamy o mózg

 mozg1

Mówi się, narząd nieużywany zanika. A nawet jeśli nie zniknie, z pewnością staje się mniej sprawny i wydajny. O potrzebie ćwiczeń sporo się mówi, wiemy jak poprawić wytrzymałość, jak zrobić masę, jak mieć płaski brzuch, piękne nogi. Niestety bardzo często pomijamy ćwiczenie bardzo ważnego mięśnia czyli MÓZGU.

Jak każdy mięsień naszego ciała, żeby dobrze funkcjonował musi być regularnie pobudzany. Dawniej naukowcy stali na stanowisku, że mózg rozwija się tylko w trakcie dzieciństwa i że to od tego okresu zależy ilość i jakość komórek mózgowych, które będą potem używane przez całe życie. Obecnie wiemy że jest to błędne stanowisko mózg rozwija się cały czas, oczywiście jest to coraz mniej dynamiczny rozwój ale musimy pamiętać, że także mózg osoby dorosłej jest zdolny do tworzenia nowych neuronów i dokonywania plastycznych zmian w jego strukturze- zjawisko to nosi nazwę neuroplastyczności. Nieustanną neuroplastyczność naszego mózgu może zagwarantować odpowiednia stymulacja-ćwiczenia mózgu.
Dlatego w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Tygodnia Świadomości Mózgu chcemy rozbudzić w Was Drodzy Uczniowie ochotę na fitness mózgu.

6  bardzo prostych i niezwykle skutecznych sposobów na ćwiczenie mózgu:

  1. Poranki są zazwyczaj nudne i trudne, gdy wstajecie na ?zerówkę?. Podnosimy/spadamy/zwlekamy się z łóżka, poranna toaleta, ubieranie, śniadanie. Zróbmy to inaczej niż zwykle- wstańmy w inny sposób, pójdźmy tyłem do łazienki, ubierzmy się w innej kolejności niż zwykle. Jedząc śniadanie zamknijmy oczy. Będzie inaczej, będzie śmiesznie będzie fit dla mózgu.
  2. Zakładasz zegarek i bransoletkę zawsze na tym samym ręku? Zmień stronę. Pewnie będziesz zerkać na bransoletkę chcąc sprawdzić godzinę, ale chodzi o to by zrobić psikusa naszemu mózgowi, żeby przestał iść znaną ścieżką, znalazł nową.
  3. Rozbudźmy kreatywność- przed snem pobawmy się w wymyślanie alternatywnych wydarzeń z minionego dnia. Raz jak najbardziej prawdopodobnych, innym razem jak najbardziej dziwnych i nieprawdopodobnych. Kreatywność powoduje, że mózg pracuje. Nie ogranicza się tylko do odtwarzania schematu minionego dnia, ale tworzy coś nowego. A może na jakiejś lekcji przyda się wymyślona sytuacjaJ
  4. Ćwiczmy pamięci- nauczmy się ulubionego wierszyka, piosenki, numeru loginu na librusa, nowych materiału na klasówkęJ.
  5. Urozmaicajmy sobie drogę do szkoły i ze szkoły, żeby nie zawsze ta sama. To znaczy znajdźmy skrót, pojedźmy autobusem a nie tramwajem, a może dziś pieszo oczywiście nie spóźniając się na lekcję.
  6. Choć przez jeden dzień posługujmy się ręką niedominującą ? praworęczni lewą, leworęczni prawą (odniesienie do szkoły!!!)

Ćwiczenia mózgu to wszelkie rozwiązywanie zagadek, rebusów, krzyżówek, testów logicznych, układanie puzzli, granie w szachy, granie w logiczne gry komputerowe, nauka języka obcego, nauka gry na instrumencie. Poniżej zamieszczone są adresy stron, gdzie możecie potrenować Wasze mózgi i poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą funkcjonowania mózgu:

www.dlamozgu.pl/mozg

www.pazyl.pl

www.mozgowiec.pl

www.matematyczny.blox.pl

www.brainfit.pl

www.szarakomorka.pl

www.neurogra.pl

www.mindfit.pl

ĆWICZCIE MÓZGI. POWODZENIA